Şimdi Kayıt Ol

Oturum aç


Şifremi Unuttum

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Şimdi Kayıt Ol

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

WiFi Sinyal Gücü

WiFi sinyal gücü, telefon, tablet, bilgisayar vb. WiFi özellikli bir cihazın perspektifinden grafiksel veya RSSI (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi) düzeyinde sayısal olarak gösterilen gücün ölçümüdür. Bu değer erişim noktanızın (modem/router/ap) ilettiği güç değildir, erişim noktasına bağlı cihazın eriştiği gücü tanımlar. Bu yazıda WiFi sinyali ve gücünü anlatmaya çalışacağım.

 

WiFi Sinyali

WiFi sinyali; gözle göremeyeceğimiz radyo dalgaları adı verilen havada ışık hızında iletilen elektromanyetik dalga boyudur.

WiFi sinyalleri, RF yani Radyo Frekansı  olarak da bilinir. WiFi radyo dalgalarını cihazlar arasında veri iletiminde kullanır. Günümüzde WiFi erişim noktaları sinyal iletiminde 2,4 ve 5 GHz bandını kullanır ve bu frekans badlarının içinde WiFi kanalları adı verilen daha küçük badlar yer alır. Sinyal iletiminde kullanılan bandları bir otoyola ve WiFi kanallarını da bu otoyoldaki şeritlere benzetebiliriz.

 

WiFi Sinyal Gücü

WiFi sinyal gücü mW (miliwatt), dBm (desibel-miliwatt), RSSI (alınan sinyal gücü göstergesi) cinsinden ölçülebilir. Yaygın olarak dBm ve RSSI cinsi ölçümlerle karşılaşırız.

mW cinsi ölçümler ondalıklı sonuç verir ve okuması, anlaması zordur, dBm cinsi ölçümler genellikle -30 ~ -90dBm aralığında sonuç verir,  RSSI cinsi ölçümler genellikle 0 ~ 255 aralığında sonuç verir.

Telekomünikasyon sektöründe dBm cinsi ölçümler baz alınır ancak kullandığımız akıllı cihazlarda grafiksel olarak verilen sinyal gücü RSSI ölçümüne dayanmaktadır. RSSI’yı dBm cinsinden çevirir ve bize çubuklu grafik olarak gösterir.

 

İdeal WiFi Sinyal Gücü

En ideal Wifi sinyal gücü erişim noktasına (modem/router/ap) olan uzaklığa bağlı olarak -30 dBm ile -67 dBm arasındadır, -70dBm kabul edilebilir bir sinyal gücüdür ancak sınır değeridir.

-30 dBm = Harika; ulaşılabilir maksimum sinyal gücünü ifade eder.

-67 dBm = Çok İyi;  çoğu uygulama ve çalışma için gerekli minimum sinyal gücü.

-70 dBm = İyi; veri dağıtımı için gerekli minimum sinyal gücü.

-80 dBm = İyi Değil; iletişim/temel bağlantı için gerekli minimum sinyal gücü. Veri ve paket iletiminde sorun yaşanabilir.

-90 dBm = Kullanılamaz; veri ve paket iletiminde sorun yaşanır, genellikle iletim mümkün değildir.

Hakkında Telekom DestekGuru

Bir cevap bırakın


Yorum yaparak Hizmet Şartlarını ve Gizlilik Politikası kabul etmiş olursunuz.